معرفی اجمالی شهرستان خلخال

شهرستان خلخال یک منطقه کوهستانی با طبیعتی بکر و بسیار زیباست که در جنوب استان اردبیل واقع شده است و مرکز آن شهر خلخال یا هروآباد است .

این شهرستان با دارا بودن 85 در صد از جنگلهای استان اردبیل از طرف شمال به شهرستان کوثر ، از شرق به استان گیلان ، از جنوب به استان زنجان و از غرب به شهرستان میانه  آذربایجان شرقی حدود می شود .

 

ادامه معرفی خلخال  ...

درباره وبسایت خلخالیم

وب سایت شخصی "خلخالیم" ( کلمه ترکی به معنی خلخال من ) بعنوان اولین وب سایت جامع شهرستان خلخال با رویکرد فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ، از تاریخ 8 / 8 / 88 ( سالروز ولادت با سعادت امام هشتم ) افتتاح و کار خود را شروع کرده است .

این وبسایت در سایت ساماندهی پایگاههای اینترنتی ایران ، متعلق به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ثبت گردیده و تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران می باشد .
وب سایت خلخالیم یک نشریه الکترونیکی است که متعلق به همه خلخالیهای دنیاست از دورترین روستاهای خلخال گرفته تا خلخالیهای خارج از کشور .

>> ادامه ...

از اینکه ما رو همراهی میکنید خوشحالیم و بینهایت از شما ممنونیم

تماس با ما

برای کامل تر و پر بار تر شدن سایت بی شک مشارکت شما همشهریان و دوستان عزیز  ضروری و لازم است . برای ارسال مطالب و یا برقراری ارتباط از اطلاعات زیر استفاده نمایید :
ایمیل  :  Info@khalkhalim.com  و  Masoud@khalkhalim.com
شماره موبایل : 09381687314

شماره تماس ثابت : 32420202 - 045

آدرس : خلخال - خیابان شهید بهشتی - ابتدای خیابان شهید مطهری

مدیریت سایت خلخالیم : مسعود شیرعلی پور

عضویت در سایت خلخالیم

از تمامی شهروندان عزیز خلخالی دعوت می کنیم با درج نام و نام خانوادگی خود اقدام به ثبت نام در سایت نمایند .

همچنین افرادی که مایل به همکاری با سایت هستند ، نوع کاربری آنها بعدا و با هماهنگی مدیریت سایت قابل ارتقاء بوده و امکان درج مطلب در سایت را خواهند داشت .

چنانچه به هر دلیلی گذرواژه خود را فراموش کردید , برای فعال سازی آن از لینکهای "بازیابی گذرواژه" یا "بازیابی شناسه" که در زیر فرم ثبت نام درج شده استفاده نمایید و یا بصورت دستی برای مدیریت سایت ایمیل ارسال نمائید

لازم به ذکر است که مشخصات شما نزد مدیریت سایت محفوظ خواهد بود


برای عضویت در سایت لطفا کلیک کنید ...

  • اخبار پایین صفحه
  • صفحه اصلی
  • فید خبرخوان
  • همه پایگاههای وب خلخال
  • جستجوگر ویژه

http://khalkhalim.com/images/stories/tablighat2/h_zendan1.jpg

آخرین اخبار و اطلاعیه ها

Home اخبار سرمقاله جذب سرمایه گذار خصوصی به یک نهضت تبدیل شود
جذب سرمایه گذار خصوصی به یک نهضت تبدیل شود فرستادن به ایمیل
دوشنبه, 06 دی 1395 ساعت 10:06

این مطلب با موضوعیت جذب سرمایه گذار خصوصی، در شماره 12 نشریه منتشر شده و اهمیتی که این مقوله برای خلخال دارد، لازم است در بسترهای مختلف رسانه‌ای نیز تکرار شود

لطفا مسئولین محترم و اهالی شریف خلخال این مطلب را با دقت مطالعه بفرمائید.

 
جذب سرمایه گذار بخش خصوصی و ایجاد فرصت‌های متعدد اشتغال، تنها راه حل برون رفت از شرایط بغرنج بیکاری جوانان منطقه است
 

 

http://up.khalkhalim.com/uploads/148269472660851.jpg

 

نبود فرصت های اشتغال کافی و به تبع آن بیکاری گسترده در سطح شهرستان خلخال بیداد می‌کند !

نتیجه این بی‌کاری متاسفانه خود را در قالب انواع ناهنجاری‌های اجتماعی و من جمله مهاجرت نشان می‌دهد.

آمارهای ارائه شده نشان می‌دهد از مجموع 360 هزار شهروند شهرستان‌های خلخال و کوثر که شناسنامه صادره از خلخال و کوثر داشته و در حال حاضر در قید حیات هستند تنها حدود 120 هزار نفر در منطقه ساکن هستند و مابقی مهاجرت کرده‌‌اند؛ این یعنی مهاجرت دو سوم از جمعیت کل و این یعنی یک تراژدی! ، یعنی فاجعه!

برای اکثر مردم منطقه کاملا واضح است که بخش اعظم این مهاجرت‌ها به دلیل فقدان اشتغال در منطقه بوده است؛ به طور قطع این مهاجرت‌ها در بیشتر موارد آسیب‌های متعدد اجتماعی به وجود آورده است که خود بحث مفصل تری را می‌طلبد

کاملا واضح است که فرصتهای اشتغال در دستگاههای دولتی کاملا محدود بوده و اکثریت جوانان تحصیل کرده قادر به اشتغال در این فرصت اندک را نخواهند داشت.

اما در زمینه توسعه اشتغال در منطقه به جهت جلوگیری از مهاجرت بیشتر اهالی، با توجه به تصمیم دولت برای ارائه متصدی‌گری اقتصادی به بخش خصوصی، چشم دوختن به دولت برای سرمایه‌گذاری در خلخال در جهت ایجاد شغل و فعالیت در زمینه ترغیب دولت به سرمایه‌گذاری و حتی تفکر در آن وادی بیهوده به نظر می‌رسد

با در نظر گرفتن چنین پیش فرض‌هایی، جذب سرمایه گذار بخش خصوصی به منطقه و ایجاد فرصت‌های متعدد اشتغال از این طریق، تنها راه حل برون رفت از شرایط بغرنج بیکاری جوانان منطقه است و لازم است متولیان امر و مسئولین شهرستان، جذب سرمایه‌گذار بخش خصوصی را به شدت جدی بگیرند! و تمامی مسیرها را برای تحقق این امر هموار نمایند .

بنابراین باید نهضتی در منطقه شکل گیرد که جذب سرمایه‌گذار بخش خصوصی در آن به عنوان یک «ارزش» سرلوحه امور قرار گیرد.

نیاز متقابل صاحبان سرمایه و کارآفرینان نیازمند سرمایه (نظیر شهرداری‌ها، دهیاری ها و استانداری ها) موجب رقابت شدید در بازار سرمایه برای ربودن فرصت‌های بهتر، شده است. پیچیدگی‌ها و حساسیت‌های رقابت در بازار سرمایه بر اهمیت و ضرورت آموزش و بکارگیری نیروهای متخصص یا بهره‌مندی از مشورت‌های تخصصی روزآمد در عرصه بازاریابی و اعتبار سنجی افزوده است.

جذب سرمایه‌گذار فرآیندی همه جانبه است که مجموعه مسئولین منطقه به همراه مسئولین بلندمرتبه باید در خصوص آن همکاری‌های لازم را داشته باشند و یک ارگان به تنهایی قادر به انجام این کار نیست.

بدین منظور پیشنهاد می‌گردد در فرمانداری خلخال کارگروه جذب سرمایه‌گذار متشکل از نمایندگان سازمان‌ها و ادارات مختلف شامل، اداره صنعت معدن تجارت، شهرداری، اداره میراث فرهنگی و ... تشکیل گردد و اجرای وظایف زیر را عهده‌دار شوند:

1- ارائه آموزش‌های لازم به مسئولین ادارات و ارگانهای مرتبط در خلخال در رابطه با روش‌های فعالیت در بازار سرمایه، خصوصیات و انتظارات سرمایه‌گذاران، فرایندهای مشارکت با صاحبان سرمایه در اجرای طرح‌های مناسب، نحوه معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری به بازار سرمایه و کسب مهارت‌هایی در زمینه بازاریابی، مذاکره، انعقاد قراردادهای مشارکت و ... که این اقدامات، برای نجات خلخال از وضعیت کنونی که فاقد فرصت‌های اشتغال کافی می باشد، لازم الاجرا به نظر می ‌رسد

2-شناسایی و تدوین پتانسیل های سرمایه گذاری منطقه بر اساس آمایش صحیح منطقه ای و مشخص کردن اولویت های سرمایه گذاری. این بخش حائز اهمیت فراوان است ، چرا که باید مشخص شود که قابلیت‌های منطقه کدام‌ها هستند و لزوم سرمایه گذاری در چه زمینه‌هایی فراهم است و از انجام سرمایه گذاری در زمینه های متضاد به شدت پرهیز شود . بعنوان مثال مشخص شود که آیا اولویت سرمایه‌گذاری منطقه، گردشگری، کشاورزی و یا صنعت است و آیا می‌توان هم گردشگری و کشاورزی را اولویت توسعه قرار داد و هم صنعت آلاینده‌ای مثل کارخانه‌ی سیمان را ایجاد کرد؟ و یا اگر قرار است صنایعی مورد بهره برداری قرار گیرد ، چه بهتر که این صنایع در راستای بسته بندی و ایجاد ارزش افزوده برای محصولات کشاورزی و ... باشد

3-تهیه بسته های معرفی فرصت‌های سرمایه گذاری در منطقه خلخال؛ اصولا وقتی سرمایه گذاری را به منطقه دعوت می‌کنیم از قبل باید بسته‌های معرفی بسترهای سرمایه گذاری را بصورت مکتوب و با محاسبه میزان مشارکت و سود بازگشتی در بازه های زمانی مشخصی تدوین و آماده کرده باشیم و حتی بسیار لازم و ضروری است که این بسته ها به چند زبان زنده دنیا ترجمه شده باشند، تا قابلیت استفاده از سرمایه گذاران خارجی نیز به راحتی فراهم شود، کاری که تا کنون در خلخال انجام نشده است، حال آنکه سایر شهرها برای جذب سرمایه گذاران مختلف از هیچ کوششی فروگذار نیستند .

4-شناسایی و جذب سرمایه‌گذاران و ارائه بسته‌های سرمایه‌گذاری به آنها؛ اصولا در همه جای دنیا این شهرها و مسئولین مختلف مناطق هستند که به دنبال سرمایه گذار می‌گردند و پس از پیدا کردن گزینه های مناسب برای جذب آنها مسافتهای زیادی را نیز طی کرده و اقدام به جذب می کنند، حال آنکه در شهر ما ، اگر سرمایه گذاری با پای خود نیز آمده باشد ، از کرده خود پشیمانش میکنیم

5-حمایت معنوی از سرمایه‌گذاران جهت سرمایه‌گذاری تا زمان بهره‌برداری از طرح‌های مد نظر؛ بعد از انجام همه مراحل، لازم است از سرمایه گذار مربوطه حمایتهای لازم صورت گیرد، و این کار با مشارکت ادارات و سازمانهای مختلف ، از معافیت های مالیاتی گرفته تا تسهیل در انجام امور مربوطه تمامی ادارات و ارگانها، می‌تواند موجبات دلگرمی سرمایه گذار را فراهم نماید

به اعتقاد نگارنده تشکیل هرچه سریعتر این کارگروه امری حیاتی است تا با شروع فعالیت جدی آن و کسب آموزش‌های لازم از طرف اعضای آن، قدم جدی در جهت ایجاد اشتغال و توسعه پایدار در منطقه برداشته شود و هر روز تاخیر در انجام چنین اموری مهاجرت نسل جدیدی از جوانان خلخال را در پی خواهد داشت و لازم است تا دیر نشده این نهضت در سازمان‌های دولتی خلخال نهادینه شود. قطعا نتیجه آنرا تک تک خانواده ‌های خلخال خواهند چشید .

 

نویسندگان : محمد پورعزیزی/ مسعود شیرعلی‌پور

 

http://www.khalkhalim.com/images/stories/tablighat3/yashilweb.gif

 

 

یادداشت  

 
#1 محمد علی رمضانی 1395-10-07 15:36
باید از نویسندگان این مقاله و همچنین اطلاع رسانی سایت خلخالیم در این خصوص تشکر کرد. نکات بسیار ارزشمندی در این مقاله طرح شده است. واقعیت اینست که تقریبادوره دولت های توسعه گذشته است و نمی توان از طریق اخذ اعتبار و بودجه‌های دولتی، پروژه های تقریبا بزرگی که اشتغالزایی مولدوتولید ثروت به همراه داشته باشد را فعال کرد. متاسفانه منابع حتی برای ایجاد زیر ساخت هایی چون جاده و ... هم محدود است و باید فکر های بکری داشت. می توان به جرات گفت که بهترین و موثر ترین راه همتی است که در این مقاله به آن اشاره شده است. برای اینجانب هر وقت قرصتی دست داده به نمایندگان محترم شهرمان در چند دوره اخیر همین مطالب را عرض کرده ام.واقعیت اینست که این مسیر مسبری است که قدری زمان می برد و صبر و حوصله و ممارست می خواهد، لذا باید کارهای فرهنگی جدی به موازات دیگر اقدامات انجام گیرد.و... باید تاکید کنم که همواره باید به پایداری برنامه های توسعه توجه داشت و از این مقوله نباید غفلت داشت.
سایت خلخالیم در زمینه فرهنگ سازی در این خصوص ، کارهای خوبی انجام داده ، ولی شایسته و بایسته است که بیشتر از گذشته به این موضوع بپردازد.
 
 
#2 قنبرپور 1395-10-07 21:04
ضمن تشکر از نویسندگان این مطلب ارزشمند ، تا جایی که اطلاع دارم این کارگروه در حال حاضر با نام کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری در فرمانداری خلخال وجود دارد که تقریبا به طور مرتب جلساتی را برگزار می کنند ، بهتر است نویسندگان مقاله تحقیقی در مورد خروجی جلسات آن و مفید بودن آن داشته باشند و یا بهتر است آقای بابایی فرماندار جدید گزارشی از اثربخشی این کارگروه ارائه بدهند که آیا این کارگروه از زمان تشکیل خود توانسته به اهداف ارائه شده در این مطلب وزین دست پیدا کند یا نه .
در هر حال مهاجرت برای خلخال عزیز غم بزرگی شده است که باید در مقام آن مرثیه ها خوانده شود ، چه بسیار فرزندانی که از پدر و مادر و خانواده جدا شده اند ، خلخال تاب جدایی بیشتر از این فرزندان خود را ندارد و اگر قدمی در جهت بهبود وضعیت اشتغال در منطقه برداشته نشود زمانی خواهد رسید که آسیب های اجتماعی ناشی از آن غیر قابل جبران خواهد شد ، ما از فرماندار جدید به جد درخواست می کنیم کارگروه مذکور را فعال سازند و به مسئولین ادارات تکلیف کنند در یک دوره زمانی مشخص باید و باید نسبت به جذب سرمایه گذار و ایجاد چندین شغل تلاش و فعالیت کنند تا بتوانیم نسبت به جلوگیری از مهاجرت بیشتر اقدامات شایسته انجام دهیم .

پاسخ مدیر :‌ متاسفانه عدم ثبات مدیریت، مخصوصا در حوزه فرمانداری خلخال طی سالهای اخیر، هرگونه برنامه ریزی درازمدت و اصولی را از خلخال گرفته و روند توسعه خلخال را دچار وقفه ناامید کننده‌ای کرده است و قطعا اگر جلساتی که شما فرمودید، خروجی قابل قبولی داشت، وضع خلخال این نبود و رفتار کارمندان و رؤسای برخی ادارات در استقبال از سرمایه گذاران باید متفاوت تر از این می بود.
 

اضافه‌ كردن نظر

** لطفا در قسمت تصویر امنیتی فقط نتیجه عمل ریاضی را درج بفرمایید و از نوشتن کل عبارت ریاضی خودداری فرمائید **


کد امنيتي
باز خوانی تصویر امنیتی

آمار سایت

فرم ورودlogo-samandehi

برای بهره گیری از قابلیتهای گرافیکی صفحه لطفا از مرورگرهای مناسب استفاده نمایید

خلخالیم را محبوب کنید