03.jpg
معرفی اجمالی شهرستان خلخال

شهرستان خلخال یک منطقه کوهستانی با طبیعتی بکر و بسیار زیباست که در جنوب استان اردبیل واقع شده است و مرکز آن شهر خلخال یا هروآباد است .

این شهرستان با دارا بودن 85 در صد از جنگلهای استان اردبیل از طرف شمال به شهرستان کوثر ، از شرق به استان گیلان ، از جنوب به استان زنجان و از غرب به شهرستان میانه  آذربایجان شرقی حدود می شود .

 

ادامه معرفی خلخال  ...

درباره وبسایت خلخالیم

وب سایت شخصی "خلخالیم" ( کلمه ترکی به معنی خلخال من ) بعنوان اولین وب سایت جامع شهرستان خلخال با رویکرد فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ، از تاریخ 8 / 8 / 88 ( سالروز ولادت با سعادت امام هشتم ) افتتاح و کار خود را شروع کرده است .

این وبسایت در سایت ساماندهی پایگاههای اینترنتی ایران ، متعلق به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ثبت گردیده و تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران می باشد .
وب سایت خلخالیم یک نشریه الکترونیکی است که متعلق به همه خلخالیهای دنیاست از دورترین روستاهای خلخال گرفته تا خلخالیهای خارج از کشور .

>> ادامه ...

از اینکه ما رو همراهی میکنید خوشحالیم و بینهایت از شما ممنونیم

عضویت در سایت خلخالیم

از تمامی شهروندان عزیز خلخالی دعوت می کنیم با درج نام و نام خانوادگی خود اقدام به ثبت نام در سایت نمایند .

همچنین افرادی که مایل به همکاری با سایت هستند ، نوع کاربری آنها بعدا و با هماهنگی مدیریت سایت قابل ارتقاء بوده و امکان درج مطلب در سایت را خواهند داشت .

چنانچه به هر دلیلی گذرواژه خود را فراموش کردید , برای فعال سازی آن از لینکهای "بازیابی گذرواژه" یا "بازیابی شناسه" که در زیر فرم ثبت نام درج شده استفاده نمایید و یا بصورت دستی برای مدیریت سایت ایمیل ارسال نمائید

لازم به ذکر است که مشخصات شما نزد مدیریت سایت محفوظ خواهد بود


برای عضویت در سایت لطفا کلیک کنید ...

  • اخبار پایین صفحه
  • صفحه اصلی
  • فید خبرخوان
  • همه پایگاههای وب خلخال
  • جستجوگر ویژه

http://khalkhalim.com/images/stories/tablighat2/h_zendan1.jpg

آخرین اخبار و اطلاعیه ها

Home اخبار سرمقاله مددکاری اجتماعی، آچار فرانسه جامعه شناسی !
مددکاری اجتماعی، آچار فرانسه جامعه شناسی ! فرستادن به ایمیل
سه شنبه, 17 اسفند 1395 ساعت 10:40

در بین رشته های علوم انسانی بیکاری آمار زیادی دارد و در بین شاخه های آن، آمار بیکاری فارغ التحصیلان علوم اجتماعی و جامعه شناسی از همه بیشتر است؟! علت چیست؟!

 

 

 

یادداشتی در باب ارتباط دانشگاه و جامعه

مددکاری اجتماعی، آچار فرانسه جامعه شناسی !

در بین رشته های علوم انسانی بیکاری آمار زیادی دارد و در بین شاخه های آن، آمار بیکاری فارغ التحصیلان علوم اجتماعی و جامعه شناسی از همه بیشتر است؟! علت چیست؟! آیا جامعه ما نیاز به تحلیلگران و پژوهشگران جامعه شناختی ندارد و خود را از این امر مستثنی میداند؟! و یا فارغ التحصیلان علوم اجتماعی در شاخه های مختلف نتوانسته اند خودی نشان داده و با عملیاتی کردن داشته های خود بتوانند تأثیر بالقوه علم خود را به بالفعل تبدیل کنند؟

این یادداشت قصد ندارد به این امر بسیار مهم و کلی بپردازد و مسلماً از حوصله خواننده نیز خارج خواهد بود ولی با اندکی تأمل در مددکاری اجتماعی می توان واقعیت وجودی جامعه شناسی را درک کرد، به نظر می رسد در شرایطی که وجود دارد جامعه شناسی میتواند با کمک و همیاری با مددکاری اجتماعی هویت خود را دوباره تعریف کند، مددکاری اجتماعی عیناً در صحنه حاضر است، مددکاری اجتماعی آسیب اجتماعی را لمس میکند و سعی در حل و فصل آن دارد و این در حالیست که در دانشگاه های ما تئوری های آسیب شناسی تدریس می گردد و خبری چندان از واقعیت های پنهان و آشکار جامعه نیست و اگر هم هست در درون خود سیستم دانشگاهی می ماند! و جا دارد با استفاده از نشریات محلی و سایت های محلی، اهم پژوهش ها و تصمیم گیری ها در اختیار مردم قرار گیرد.

 

http://up.khalkhalim.com/uploads/148887230386351.jpg

مددکار اجتماعی نیازمند حمایت جامعه شناسی است تا بتواند با کمک آن و با استفاده از نظریه ها و متدها بهترین عملکرد را در شناخت و حل مسائل اجتماعی داشته باشد و همچنین جامعه شناسی نیز می تواند غرور خود را شکسته و برای عملیاتی شدن و درک عمیق و عینی مفاهیم اجتماعی پا به پای مددکاری اجتماعی در صحنه حاضر باشد.

اگر این یادداشت می گوید که در دانشگاههای ما خبری از واقعیت های آشکار و پنهان جامعه نیست، مسلماً دانشگاهها نیز از خود دفاع کرده و محدودیت های خود را بیان خواهند نمود که قابل دفاع و بررسی است،

در این یادداشت کسی مورد اتهام قرار نمی گیرد و کسی و یا گروهی مورد نقد قرار نمی گیرد، هر چند که خود بهتر میدانیم آستانه تحمّل ما برای یک نقد کوچک هم بسیار پایین است؛ بلکه کلیت علوم اجتماعی مورد خطاب قرار می گیرد که باید بر روی عملیاتی شدن خود کار کند،

مسلماً دانشجویان و فارغ التحصیلان علاقه مند می توانند با دوری از مسائل حاشیه ای و با استفاده از نظر نخبگان شهرستان در خصوص مسائل توسعه ای و اقتصادی و همچنین فرهنگی و اجتماعی و تشکیل گارگروه های مختلف نسبت به رشد و توسعه شهرستان قدم های محکمی بردارند، اینها نمونه هایی کوچک از فعالیت جامعه شناسی در سطح شهرستان می تواند باشد که نیازمند حمایت دانشگاه آزاد اسلامی واحد خلخال به عنوان یک مرکز بزرگ علمی است.

خوشبختانه مراکز ترک اعتیاد و کمپ های وابسته و همچنین کلینیک های مددکاری و مراکز مشاوره ای در سطح شهرستان حضور دارند که با فعالیت های اجتماعی خود، اثرهای مثبت علوم اجتماعی و روانشناسی را در بین مردم نشان می دهند ولی یک حلقه گمشده ای این وسط وجود دارد که رابط بین این مراکز و دانشگاههاست و چه کسی باید این حلقه را وصل کند؟! دانشگاهها؟ مراکز مددکاری و مشاوره ای؟ نهادهای مرتبط با امور اجتماعی؟ اینها سوالاتیست که مطرح میگردد ولی پاسخ مناسبی برای آن دریافت نشده است،

اداره بهزیستی شهرستان خلخال با برگزاری جلساتی سعی کرده حلقه های مهم تأثیرگذار را دور هم جمع کند تا حداقل برای حل و فصل کردن یک مشکلی یک نظر از تصمیم های جمعی گرفته شود و در این بین موفق عمل نموده است ولی این نهایت یک کار مهم اجتماعی نیست و می توان با هم اندیشی و ارتباط بین جامعه و نهادها با دانشگاهها بصورت علمی تر با موضوعات مختلف برخورد کرد واین مهم میسر نمی شود مگر اینکه نهادها از دانشگاهها کمک علمی بگیرند و دانشگاهها نیز غرور خود را شکسته و همراه با جامعه و سازمانها همقدم شوند.

یادداشتی با عنوان « کت شلواریزه شدن جامعه شناسی» نیز آماده شده و در شماره های بعدی ماهنامه قزل خلخالیم و سایت خلخالیم تقدیم حضور خواهد شد.

* رادبه پرنده (دانشجوی دکتری جامعه شناسی و مدیرمسئول کلینیک مددکاری اجتماعی سرو)

 

یادداشت  

 
#1 مطهری کلور 1395-12-17 13:47
جانا سخن از زبان ما میگویی.....
نکته بسیار مهم و غیر قابل انکاری بود که اشاره فرمودید. با سپاس از دکتر پرنده و اعضای پرتلاش کلینیک مددکاری سرو که تو این مدت کوتاه که از شروع به کارشون میگذره ، کاری کرده اند کارستان......
پایدار بمانید
 
 
#2 مجتبی صالحی 1395-12-19 09:30
با تشکر از دکتر پرنده بابت شرح و بیان دقیق و کارشناسی از این موضوع مهم به نظر بنده در خود فضای دانشگاه نیز اگر جریان گردش آزاد اطلاهات شکل بگیرد باعث می شود نگاه کارشناسی مبتنی بر واقعیت خروجی آن باشد. کلینیک های مددکاری مانند نهاد های مردم نهاد چون علاوه بر معرفت نظری دارای معرفت عملی به موضوعات مردم یک منطقه می باشند و علاوه بر کارکرد حمایتی خود می توانند زمینه لازم را برای ایجاد فضای بحث و اندیشه درباره موضوع مهم انسان فراهم کنند. دنیای مدرن و تکنولوژِی در جهان مدیون تلاش های عالمان علوم اجتماعی خود هستند که شیوه درست اندیشیدن را به مردمان خود یاد دادند
 

اضافه‌ كردن نظر

** لطفا در قسمت تصویر امنیتی فقط نتیجه عمل ریاضی را درج بفرمایید و از نوشتن کل عبارت ریاضی خودداری فرمائید **


کد امنيتي
باز خوانی تصویر امنیتی

آمار سایت

فرم ورودlogo-samandehi

برای بهره گیری از قابلیتهای گرافیکی صفحه لطفا از مرورگرهای مناسب استفاده نمایید

خلخالیم را محبوب کنید