اعلان ویــژه

http://www.khalkhalim.com/images/stories/tmp/37.jpg

معرفی اجمالی شهرستان خلخال

شهرستان خلخال یک منطقه کوهستانی با طبیعتی بکر و بسیار زیباست که در جنوب استان اردبیل واقع شده است و مرکز آن شهر خلخال یا هروآباد است .

این شهرستان با دارا بودن 85 در صد از جنگلهای استان اردبیل از طرف شمال به شهرستان کوثر ، از شرق به استان گیلان ، از جنوب به استان زنجان و از غرب به شهرستان میانه  آذربایجان شرقی حدود می شود .

 

ادامه معرفی خلخال  ...

درباره وبسایت خلخالیم

وب سایت شخصی "خلخالیم" ( کلمه ترکی به معنی خلخال من ) بعنوان اولین وب سایت جامع شهرستان خلخال با رویکرد فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ، از تاریخ 8 / 8 / 88 ( سالروز ولادت با سعادت امام هشتم ) افتتاح و کار خود را شروع کرده است .

این وبسایت در سایت ساماندهی پایگاههای اینترنتی ایران ، متعلق به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ثبت گردیده و تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران می باشد .
وب سایت خلخالیم یک نشریه الکترونیکی است که متعلق به همه خلخالیهای دنیاست از دورترین روستاهای خلخال گرفته تا خلخالیهای خارج از کشور .

>> ادامه ...

از اینکه ما رو همراهی میکنید خوشحالیم و بینهایت از شما ممنونیم

عضویت در سایت خلخالیم

از تمامی شهروندان عزیز خلخالی دعوت می کنیم با درج نام و نام خانوادگی خود اقدام به ثبت نام در سایت نمایند .

همچنین افرادی که مایل به همکاری با سایت هستند ، نوع کاربری آنها بعدا و با هماهنگی مدیریت سایت قابل ارتقاء بوده و امکان درج مطلب در سایت را خواهند داشت .

چنانچه به هر دلیلی گذرواژه خود را فراموش کردید , برای فعال سازی آن از لینکهای "بازیابی گذرواژه" یا "بازیابی شناسه" که در زیر فرم ثبت نام درج شده استفاده نمایید و یا بصورت دستی برای مدیریت سایت ایمیل ارسال نمائید

لازم به ذکر است که مشخصات شما نزد مدیریت سایت محفوظ خواهد بود


برای عضویت در سایت لطفا کلیک کنید ...

  • اخبار پایین صفحه
  • صفحه اصلی
  • فید خبرخوان
  • همه پایگاههای وب خلخال
  • جستجوگر ویژه

http://khalkhalim.com/images/stories/tablighat2/h_zendan1.jpg

آخرین اخبار و اطلاعیه ها

Home اخبار اخبار کوتاه پاسخ به مقاله توهین آمیز حجت یحیی‌پور در روزنامه ایران
پاسخ به مقاله توهین آمیز حجت یحیی‌پور در روزنامه ایران مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
جمعه, 08 دی 1396 ساعت 21:38

در عرصه مطالعات تاریخی نکته مهمی که حائز اهمیت هست آن است که هر پژوهشگری سعی می کند تا با نوع نگاه خاص خود و با برداشت سلیقه از منابع و شواهد تاریخی و با مستند کردن گفته های خود بر آن شواهد، به هر مبحث و مقوله‌ای در گستره‌ی دانش تاریخ بنگرد و همین امر باعث می‌شود که نتایج مطالعات و یافته‌های علمی آن‌ها دارای ایراد و اشکال باشد.

 

 

پاسخ به مقاله حجت یحیی پور در روزنامه ایران

خلخالیم؛ یدالله حبیبی* / در عرصه مطالعات تاریخی نکته مهمی که حائز اهمیت هست آن است که هر پژوهشگری سعی می کند تا با نوع نگاه خاص خود و با برداشت سلیقه از منابع و شواهد تاریخی و با مستند کردن گفته های خود بر آن شواهد، به هر مبحث و مقوله‌ای در گستره‌ی دانش تاریخ بنگرد و همین امر باعث می‌شود که نتایج مطالعات و یافته‌های علمی آن‌ها دارای ایراد و اشکال باشد.

آنچه در مطالعات تاریخی قابل ذکر است و کمتر مورد توجه قرار گرفته است، کار گروهی و نگاه جامع به گذشته به یاری مجموعه‌ای ازعلوم و دانش ها از جمله انسان شناسی، باستان شناسی، مردم شناسی، زبان شناسی، علم ژنتیک و ... به همراه تعهد به رعایت اصل بی طرفی در پژوهش‌های علمی است.

نکته ای که بسیار مهم است و لازم است مورد توجه قرار گیرد آن است که سرزمین ایران به همه اقوام ایرانی ساکن در این سرزمین تعلق دارد و لازم است که حقوق همه اقوام ایرانی در موزاییک شطرنجی اقوام ایرانی مورد تکریم قرار گیرد.

متاسفانه از زمان حکومت پهلوی به صورت هدفمند، سیاست قومیت ستیزی و نادیده گرفتن حقوق اقوام ایرانی به بهانه ایجاد انسجام ملی با مهندسی فرهنگی مورد توجه قرار گرفت و هنوز هم به شکل های مختلف توسط عده‌ای دنبال می شود که بخشی از آن سریال توهین‌هایی است که بر علیه اقوام ایرانی از جمله ترک زبانان آذربایجان که نقش برجسته ای در برهه‌های مختلف تاریخی در حفظ تمامیت ارضی ایران از جمله از زمان صفویه در مقابل عثمانی، دفاع جانانه در دو دوره جنگ های ایران و روسیه در زمان قاجاریه، دفاع از آرمان های بلند ملت ایران در مشروطه و پیشتازی در آن و جنگ تحمیلی ایفا کرده اند، هر چند وقت یک بار صورت می گیرد.

که از جمله مقاله 1396/10/05 روزنامه ایران به قلم حجت یحیی پور در صفحه تاریخی با عنوان "نگاهی به جغرافیای قومی آذربایجان" را می توان نام برد. در این مقاله نویسنده بدون توجه به جایگاه ترک زبانان در تاریخ آذربایجان و در اکثریت بودن آنها و بدون توجه به ریشه‌های تاریخی حضور آنان در این منطقه در ایران قبل از اسلام به استناد منابع تاریخی، به برجسته کردن دیگر اقوام ساکن و یا پیرامون آن پرداخته است. چنین رفتار های غیر مسئولانه و ساختار شکنانه بر واگرایی قومیتی در ایران دامن زده و می رود تا ریشه های عمیقی از عدم انسجام و وحدت ملی را رقم زند. جریانی در کشور با زیر پا گذاشتن ایرانی بودن و با برجسته کردن فارس یا به قولشان پارس بودن و له کردن دیگر گروه های زبانی با ترس اینکه وحدت کشور در معرض خطر قرار می گیرد حربه ای شده است تا برای سال های طولانی اصل 15 قانون اساسی که حقوق دیگر زبان ها را در کنار زبان فارسی به رسمیت شناخته معلق بماند.

تاکید بر وحدت زبانی ایرانیان از طریق مهندسی فرهنگی توسط عده ای در سالهای اخیر سایر اقوام را نیز به واکنش وا داشته و همانطور که می دانیم تعصب قومی در دیگر اقوام نیز بالا گرفته است که نتیجه آن به تضعیف وحدت ملی ایران خواهد انجامید . باید توجه داشت که ترکیب اقوام ساکن در ایران در طی سال های طولانی معجونی ساخته است که هیچ کس نمی تواند ادعا کند به طور خالص از فلان قوم و یا نژاد فلان است. نکات بالا و فرآیند ترکیب قومیت ها نشان می دهد که همه ما ایرانی هستیم و با وجود کثرت زبانی و قومی به خاطر اشتراکات فرهنگی و گذشته تاریخی در سایه احترام متقابل در محدوده جغرافیایی به نام ایران می توانیم وحدت داشته باشیم. با این توضیحات به نظر می رسد که ادعای خلوص قومی برای اکثریت قریب به اتفاق ایرانیان ادعایی گزاف و از سر جهل می باشد و بنابراین تاکید بر نژاد و قومیت امری عبث و کاملا محل تردید است ولی ادعای ساکن ایران بودن و قدمت ایرانی بودن برای این اکثریت قابل قبول است. بنابراین کشور ایران و تمامیت ارضی آن باید مورد تاکید مردم ایران باشد و لازم است که که همه ایرانیان به حکم عقل تنها بر ایرانی بودن خود با محوریت قرار دادن قانون اساسی و اشتراکات فرهنگی و با احترام به حقوق مصرح در قانون اساسی به ویژه اصل 15 به پیش روند و به دنبال تضعیف و تخریب دیگران نباشند تا وحدت و انسجام ملی حفظ شود.

 

* کارشناسی ارشد تاریخ از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دبیر تاریخ دبیرستان‌های خلخال

 

http://www.khalkhalim.com/images/stories/tablighat3/yashilweb.gif

 

 

یادداشت  

 
#1 ذبیح اله مشهدپور 1396-10-09 12:14
تشکر از آقای حبیبی
 
 
#2 حجت اسماعیل زاده 1396-10-12 12:30
درودفراوان ب جناب اقای حبیبی .صدای رسای جنابعالی رابجان ودل گرفته وپاس میداریم اللهی انشاالله زنده باشی
 

اضافه‌ كردن نظر

** لطفا در قسمت تصویر امنیتی فقط نتیجه عمل ریاضی را درج بفرمایید و از نوشتن کل عبارت ریاضی خودداری فرمائید **


کد امنيتي
باز خوانی تصویر امنیتی

آمار سایت

فرم ورودlogo-samandehi

برای بهره گیری از قابلیتهای گرافیکی صفحه لطفا از مرورگرهای مناسب استفاده نمایید

خلخالیم را محبوب کنید