04.jpg
معرفی اجمالی شهرستان خلخال

شهرستان خلخال یک منطقه کوهستانی با طبیعتی بکر و بسیار زیباست که در جنوب استان اردبیل واقع شده است و مرکز آن شهر خلخال یا هروآباد است .

این شهرستان با دارا بودن 85 در صد از جنگلهای استان اردبیل از طرف شمال به شهرستان کوثر ، از شرق به استان گیلان ، از جنوب به استان زنجان و از غرب به شهرستان میانه  آذربایجان شرقی حدود می شود .

 

ادامه معرفی خلخال  ...

درباره وبسایت خلخالیم

وب سایت شخصی "خلخالیم" ( کلمه ترکی به معنی خلخال من ) بعنوان اولین وب سایت جامع شهرستان خلخال با رویکرد فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ، از تاریخ 8 / 8 / 88 ( سالروز ولادت با سعادت امام هشتم ) افتتاح و کار خود را شروع کرده است .

این وبسایت در سایت ساماندهی پایگاههای اینترنتی ایران ، متعلق به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ثبت گردیده و تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران می باشد .
وب سایت خلخالیم یک نشریه الکترونیکی است که متعلق به همه خلخالیهای دنیاست از دورترین روستاهای خلخال گرفته تا خلخالیهای خارج از کشور .

>> ادامه ...

از اینکه ما رو همراهی میکنید خوشحالیم و بینهایت از شما ممنونیم

عضویت در سایت خلخالیم

از تمامی شهروندان عزیز خلخالی دعوت می کنیم با درج نام و نام خانوادگی خود اقدام به ثبت نام در سایت نمایند .

همچنین افرادی که مایل به همکاری با سایت هستند ، نوع کاربری آنها بعدا و با هماهنگی مدیریت سایت قابل ارتقاء بوده و امکان درج مطلب در سایت را خواهند داشت .

چنانچه به هر دلیلی گذرواژه خود را فراموش کردید , برای فعال سازی آن از لینکهای "بازیابی گذرواژه" یا "بازیابی شناسه" که در زیر فرم ثبت نام درج شده استفاده نمایید و یا بصورت دستی برای مدیریت سایت ایمیل ارسال نمائید

لازم به ذکر است که مشخصات شما نزد مدیریت سایت محفوظ خواهد بود


برای عضویت در سایت لطفا کلیک کنید ...

  • اخبار پایین صفحه
  • صفحه اصلی
  • فید خبرخوان
  • همه پایگاههای وب خلخال
  • جستجوگر ویژه

http://khalkhalim.com/images/stories/tablighat2/h_zendan1.jpg

آخرین اخبار و اطلاعیه ها

اسمرود ( اسمری ) فرستادن به ایمیل
بخش مرکزی

 

روستای اسمرود یا همان اسمری خودمان از روستاهای دهستان خانندبیل غربی بخش مرکزی شهرستان خلخال است . این روستا طی سرشماری سال 1385 دارای 18 خوانوار بوده و کل جمعیت روستا 69 نفر میباشد که از این تعداد 31 نفر مرد و 38 نفر زن هستند .

 

موقعیت جغرافیایی:

روستای اسمرود از شمال با روستاهای گزاز و نیاخرم و از شمال شرق با ارسین و از شرق تا جنوب با محمودآباد و از شمال غرب با یوزناب ( ایزاناب ) و از غرب تا جنوب با سوران همسایه است.

 

تاریخ تاسیس اولین مدرسه:

اولین مدرسه در سال1350 هجری شمسی توسط اهالی احداث و برای اولین بار سپاهی دانش از طرف دولت فرستاده شد.قبل از تاسیس این مدرسه اهالی در مکتب خانه جمع می شدند که به وسیله دو نفر از روحانیون آل هاشم و گهراز  به فراگیری قرآن و علوم دینی می پرداختند که نتیجه آن دو نفر به نامهای گلعلی سهرابی و قدرت الله اسدی جایگزین استادانشان شدند.بانی این مکتب خانه مرحوم ضربعلی الله یاری برادر بزرگتر مرحوم سبزعلی سهرابی بوده است.

 

مسجد :

مسجد حضرت صاحب الزمان (عج) که به دلیل اینکه مدفن عینعلی بابا در داخل آن قرار دارد به مسجد عینعلی بابا مشهور است که جزء زیارتگاههای منطقه بوده که اهالی اسمری و سایر روستاها هر هفته پنجشنبه ها برای زیارت و اهدای نذورات خود به آنجا مشرف می شوند. مسجد فوق در سال 1360 توسط اهالی بازسازی و بر وسعتش افزوده شد که کل این بنا با سنگ مالن به ارتفاع 5 متر و در بعضی جاها به ارتفاع 6 متر و با ضخامت یک متر احداث گردید . سازنده این مسجد استاد عباسقلی اعرابی هشتجین بوده است.

درباره مسجد عینعلی بابا و خود عینعلی بابا که در مسجد مدفون است و همچنین کرامتهای او گفتنی های زیادی است که در این مقوله از آن صرفنظرمیشود

 

فاصله ی روستا تا مرکز شهرستان واستان :

فاصله اسمری تا شهرستان خلخال 40 کیلومتر وتا مرکز استان اردبیل 160 کیلومتر است . پس از باز گشایی راه اصلی اردبیل به زنجان و تهران از طریق فیروز آباد به اردبیل کمتر از 100 کیلومترشده است.

 

محصولات کشاورزی :

محصولات کشاورزی عمده اسمری عبارتند از: گندم ، جو ، عدس، نخود، لوبیا، ذرت، گاودانه، و انواع تخم یونجه . دامداری نیز یکی از شغلهای برجسته این روستا می باشد و 80 درصد از زمینهای مزروعی را با گاو آهن آباد کرده و محصول برداشت میکنند.

 

صنایع دستی :

صنایع مختلف اسمری عبارتند از : فرشبافی ، گلیمبافی ، جاجیم بافی ، نمد مالی و نجاری . زنان این روستا علاوه بر کمک به مردان در مزرعه  , به تولید صنایع دستی  مختلف از قبیل: پشم ریسی، گلیم بافی، جاجیم بافی و پشم بافی  مشغول بودند که از حاصل آنها کت شلوار پشمی و گیوه درست می کردند.

 

آب هوا در فصول مختلف :

به طور کلی آب و هوایی گرم و خشک دارد . به خاطر اینکه مشرف به روستای مزرعه و قزل اوزن بوده فقط در زمستان ارتفاعات کوه پرایلاس ( آت الن) که در مرز روستای ارسین قرار گرفته , برفگیر بوده و در زمستان سخت ترین راه بندان را به وجود می آورد.

 

اهالی اسمری به زبان ترکی آذربایجانی تکلم می کنند .

 

نمای اطراف از بالای کوه شیلش :

ازآنجایی که روستای اسمرود دردامنه کوهی بنام شیلَش قراردارد چشم اندازی که از بالای این کوه دارد به منزله جزیره است دروسط دریا وقتی دروسط آن قراردارید باچشم غیرمسلح به اطراف آن تماشا نموده ، از شرق کوههای آلهاشم  کوههای خلخال و عجم وروستاهای دامنه کوهها قابل رویت است  بطرف گیوی که نگاه میکنیم تمامی اطراف وروستاها را میتوان دید ازهمه مهمترکوه زیبای سبلان با آن برفهای رشته رشته شده وقسمتی ازکوههای سراب بطرف میانه با تمامی دورنماها وچشم اندازهای دیدنی قابل رویت است . وقتی به طرف میانه نگاه می کنید کوههای زرج آباد و مشگول دربندی وکوههای سنگ چینی کاولند در ارتفاعات بالای روستای کجل را می بینید . وقتی نظربه سمت جنوب  می اندازید، بخشی اعظمی ازدامنه های زنجان وطارم علیا وقسمتی ازاطراف روستای برندق وخود هشتجین ودامنه بلند کوه آق داغ وادامه آن تاارتفاعات بالای روستای کلی وآلهاشم وخلاصه اینکه اهم دیدنیها وچشم اندازها، نظرکردن به رود قزل اوزن به ویژه شبها و چراغانی روستاها و شهرهای اطراف مثل گیوی، هشتجین، کزج،  سوران و روستاهای بالای فیروزآباد و ... بسیار دل انگیز است.

 

مناطق دیدنی :

ــ ازمناطق دیدنی  پیردیبی بوده که دو درخت بید تنومند و بزرگ که یکی نزدیک به هفت متر قطر داشته مردمان ازسایه آن استفاده می کردند که متأسفانه درروزگاران اخیر توسط سودجویان وغارتگران ذخایر زیرزمینی وگنج یابان آتش زده وازبین رفته است.

ــ  چند غارکوچک در دره قایالی بولاغ بطرف نیاخرم وجود دارد.

ــ آبشار بزرگ وزیبا درراه داق یولی زیر باغ مرحوم اسدی وچشمه هایی درهمین راه که معروف ترین آنهاچشمه های آغبلاغ وسُئوتلی بلاغ وچشمه بزرگ بنام اُرهمه بلاغی این چشمه زیباترین وجذابترین چشمه ای است که همه تعریف از خنکی آب و زلالی آن  می کنند این چشمه ازارتفاعات سر حد روستاهای ارسین وگزاز سرچشمه گرفته و منشأ نزول و خروج آن دربالای باغ مرحوم سبزعلی سهرابی سربرآورده وکلیه اهالی بخاطر آن چشمه باغهای مختلفی تهیه وتدارک دیده اندکه بطور نوبتی ازآن چشمه برای آبیاری استفاده میکنند و بقیه آن به روستا میرسد.

ــ معروفترین باغ بَیلیک باغی است :که درسال 1304 توسط مرحوم سبزعلی وبرادران بقیمت 4000 تومان با200 تومان تخفیف به خاطرگلعلی سهرابی 3800تومان  ازخانهای چنار خریداری میشود که در مرحله اول همیشه آب داشته ولی بعد از تقسیم اراضی 16 شعیر (24 ساعت)در هفته آب داشته است.

 

فرزندانی که این روستا تحویل جامعه داده بشرح ذیل است :

1 . سه شهید گرانقدر : (شهید صیقت سهرابی و شهید نجف الهیاری و شهید محرم اسدیان) و چند جانباز جنگ تحمیلی : یوسف الهیاری(جانباز 65 درصد ) ، محمد حسین اسدی ، سلیمان سهرابی و علاء الدین محمدی

2 . فرامرز سهرابی دکتر روانشناسی از انگلستان ، استاد دانشگاههای ایران ، کاندیدای یک دوره نمایندگی خلخال و برادر شهید صیقت سهرابی

3 . اذن اله آذرگشب ، استاد دانشگاههای ایران

4 .  عباد اله کشاورز رئیس دادگستری شهرستانهای استان تهران و فعلاً معاون مدیر کل وزارت دادگستری

5 . علاء الدین محمدی ، رئیس ارشاد اسلامی شهرستان خلخال ، دبیر و استاد دانشگاه خلخال

6 . رسول انعام پور ، بخشدار مرکزی خلخال ، روحانی بدون مبدل به لباس و استاد حوزه علمیه

7 . الله بخش عسگری ، رئیس حراست شهرداری خلخال ، فعلاً شغل آزاد

8 . سلیمان سهرابی ، فرمانده عملیات سپاه خلخال و جانشین سپاه ، شهردار هشجین ، جانشین شهر دار خلخال ، رئیس کارگزینی و معاون مدیر اداری شهرستان کلان شهر کرج و مدیر اداری مهر شهر کرج و کارشناس فنی و شهر سازی کرج و فعلاً مدیر اداری شَهرداری منطقه ده کرج

9 . محمد ولی سهرابی سر دبیر مجله جوانان امروز و اطلاعات علمی روزنامه اطلاعات علمی کشور ، مهندس کشاورزی مرتع و آبخیزداری و کارشناس زبان و ادبیات فارسی و برادر شهید صیقت سهرابی

10 . منصور انعام پور ، رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) منطقه 17 تهران

11 . صفی اله ستاری ، دامپزشک و دبیر

12 . فردین آذرگشب ، رئیس بانکهای ملی و... شهرستانهای کرج

13 . حسین صابر نیا (آذر گشب) ، عضو نظام پزشکی ارتش جمهوری اسلامی ایران

14 . یعقوب سهرابی ، وکیل پایه یک دادگستری و عضو وکلای استان اردبیل و شهرستان خلخال و مدرس دانشگاه

15 . شیخ محمد فاضل ستاری

16 . رحمان ستاری ، دبیر

17 . ذوالفقار ستاری ، دبیر

18 . رحمان اسدی ، دبیر

19 . ذبیح اله اسدی ، وزارت امور خارجه

20 . آزمون ، دبیر زبان

21 . آزمون ، مهندس کشاورزی

22 . خانم صابر نیا (آذر گشب) ، مهندس هوافضا

23 . مرحوم قدرت اله اسدی  ، روحانی بدون مبدل به لباس مقدس روحانیت

24 . سالار قلی زاده ، 5 سال بازرس و 11 سال رئیس بانک کشاورزی استان اردبیل

25 . چنگیز قلی زاده ، سرهنگ پاسدار

26 . بانوان منیره و منیژه قلی زاده ،دبیر بازنشسته

27 . علی سهرابی ، کارشناس گمرک استان اردبیل

28 . سید عظیمی ، هوانیروز

29 . تعداد دکترا و دانشجوی دکترا ، 8 نفر

30 . تعداد لیسانس در رشته های مختلف بویژه عمران بیش از 50 نفر و بقیه دیپلم و فوق دیپلم هستند.

 

کوههای معروف اسمرود:

شیلَش -  جینّی گل -  امام گَدیگی - آغبلاغ - دوشان قالاسی - کُرده یُل(معروف به آت اُ لَن ) - قاریاغان - قیزباخان-  قومنی گَدیک - شاوردی یوردی – نالّی پیر - حاجا لی سُئودی - یارباخان - قاشقایول - چلّه خانا - چان بلاغی

 

لازم بذکراست اسمرود پس ازشکل گیری وتخریب چهارقبرستان داشته:

آلی باباقبری- اُرهمه - قبرستانی دراطراف جعفر باغی و مزار فعلی درروستا

 

شغل ومنبع درآمدافراد:

شغل و درآمد افراد از راه کشاورزی و دامداری و خرید و فروش محصولات خود بوده است قبل و بعد از انقلاب مخارج زندگی سنگین بوده ناچاراً درشرکتهایی درتهران و شهرستانها بشغل نجاری ساختمان و....میپرداختند .که امروزه روستا خالی از سکنه شده وتعداد 7 خانوار درروستا زندگی می کنند و برق سراسری دارند بقیه افراد به شهرستانهای تهران .خلخال وبه نقاط مختلف کشورکوچ کرده اند. بعد از انقلاب جهاد سازندگی یک مدرسه 8 کلاسه احداث کرد که درنتیجه بعلت عدم حضور معلمان، اولیای دانش آموزان ناچاراً برای ادامه تحصیل بچه هایشان ، به شهرستانهای دیگر کوچ می نمایند. ییلاق وقشلاق بخصوصی ندارند، همه افراد هنگام برداشت محصول باهماهنگی خاصی ابتدا از جنوب روستا شروع میکنند و به نزدیکی روستا میرسند وسپس به سمت راست و چپ یعنی شرق وغرب برای امورات خود اقدام می کنند تاانکه منطقه معروف بنام آران تمام شوددراین قسمت مرحله دوم شروع میشود وبه داغ میروند(شمال روستا) همان ارتفاعاتی که حد مرز شمال محمودآباد وارسین و گزاز و نیاخرم رفته تا انیکه کشاورزی ومحصول برداری تمام شود سپس با خرمنکوب وجداکردن غلات وحبوبات وانبارکردن و یا برای فروش ویا معاوضه بخصوص عدس (معاوضه با برنج اعلای شمال بصورت برابری) صورت می گرفت .

لازم به ذکراست فقط محصول روستای اسمرود اینچنین معامله میشده است درتابستان همه باهم خرد وکلان برای کشاورزی کمک میکردند  ولی درفصلهای دیگر تقسیم کارمی شده ، مثلا محصلین برای درس خواندن ، خانمها برای خانه داری ، عده ای برای نگهداری احشام و حیوانات همچنین برای صنایع دستی وعده ای برای کارکردن به شهرهای دیگر میرفتند البته همه این کارها حرکت فیزیکی ویدی بوده است تا سال بعد ...

 

متخصصین وهنر مندان وصاحبان  ذوق وحرفه های مختلف:

ــ درروستای اسمرود  دو نفر ماما (قابله) ممتاز که هردو جاری هم بوده به نامهای ،مُشگی ننه مرحوم وطیبه ننه مرحوم اولی خانم مرحوم ضربعلی اللهیاری ودومی مرحوم بایرام سهرابی که امورات زنان و زایمانرا به طرز استادانه اداره میکردند.

ــ در روستای مذکور دو نفر طبیب و شکسته بند بنامهای مرحوم مشهدی خیبر رضایی و مشهدی سبزعلی سهرابی بودند که حتی مشکلات احشام وحیوانات را حل می کردند بدون اینکه دیناری توقع داشته باشند.

ــ طبابت مرحوم ته ننه ( معروف به تلی بی بی ) از روی حکمت و داروی گیاهی بوده که سریعاً درمان میگرد بخصوص زنان وزایمان وغیره...

ــ دونفر نجار بنامهای مرحوم اژدر صادقی و مرحوم علیرضا انام پور علاوه برحل کردن مشکلات شخم زنی و خیش گاوآهنی مردم مشکلات زیست محیطی و استحکام بندی بناهای ساختمانی اقدام میکردند.

ــ چند نفر سلمانی که همه برادر بودند که امورات اصلاح سر و صورت مردم را از ابتدای سال قرار داد می بستند ودر پایان سال دستمزد می گرفتند ،و یکی از این برادران ضمن کشیدن دندان دندانسازی نیز میکرد ( برادران رشیدی )

ــ این روستا با همجواری روستاهای قید شده انچنان با همدیگر زندگی میکردند و در غم و شادی هم شریک بودند که گویی مثل یک پدرو پسر هستند که در طول 50 سال گذشته مردم علیه همدیگر به پاسگاه ودادگستری شکایتی نکردند.

 

( سلیمان سهرابی اسمرود )

بازگشت

 

 

آمار سایت

فرم ورودlogo-samandehi

برای بهره گیری از قابلیتهای گرافیکی صفحه لطفا از مرورگرهای مناسب استفاده نمایید

خلخالیم را محبوب کنید